Kıbrıs Türk Çiftciler Birliği Resmi Sayfası

1 MAYIS 1943… Kıbrıs Türk Çiftçisi’nin Yeniden Var Olduğu Gün

229

Değerli çiftçi kardeşlerim,

1943 Yılında zamanın Asma Altı kahvesinde, Kıbrıs Türk Çiftçisinin toprağına, üretimine ve vatanına sahip çıkma ruhu ile tarihi dahi şekillendirecek nitelikte, ve yine tam da Rum paydaşlarımızın bizleri dışladığı ve bizleri azınlık statüsüne hapsetme alışkanlıklarının bir devamı niteliğindeki girişimleri sonucu kendi bağımsız ve bağlantısız temsiliyetini gerçekleştirme maksadı ile toplanan kardeşlerimiz, 1 Mayıs 1943 günü de Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliğinin kurulması sağlamışlardır.

Bu yüzdendir ki 1 Mayıs Kıbrıs Türk Çiftçisi için önemli bir gündür. 1 Mayısda topraklarına ve özgür iradesine sahip çıkma ruhu ile birleşen Kıbrıs Türk Çiftçisi ve köylüsü en zor yıllarda birlik ve dayanışmanın en büyük örneklerini sergilemiştir. Hem toplumsal mücadelede hem de ülkemiz gençlerinin yetişmesinde yadsınamaz katkıları vardır.

Bizler de Atalarımızdan aldığımız bayrağı bizden sonraki nesillere ulaştırmak için kurulduğumuz gündeki bilinç ile hareket etmekteyiz.

Şahsım ve Yönetim Kurulum Adına, Bir taraftan gururla kuruluşumuzu simgeleyen bu günün tüm çiftçi ve köylü kardeşlerimize kutlu olmasını temenni ederken, tüm emekçi kardeşlerimizin de yine bu güne denk gelen Emek ve Dayanışma Günü’nü de ayrıyeten kutlarım.

          Hüseyin Çavuş Kelle

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı

Leave A Reply

Your email address will not be published.