Kıbrıs Türk Çiftciler Birliği Resmi Sayfası

“FON KİLİTLENMİŞ DURUMDADIR”

359

BASIN BİLDİRİSİ

Hükümet ve Tarım Bakanlığı, üreticinin sorunlarına çare bulmak için vardır. Görüyoruz ki Eylül ayı ortasına gelmiş olmamıza rağmen kayda değer hiçbir icraat yoktur.

Genel Tarım Sigortası Fonu bütçesi yıl bitiyor olmasına rağmen maalesef Meclisten geçirilememiş ve beklemektedir. Böylesi bir durum acaba iş bilmezlik midir, Fonun işleyişini kısıtlama girişimimidir, yoksa bekleyen özellikle kuraklık ödemelerini sabote etmek midir anlam vermek mümkün değildir. Fon kilitlenmiş durumdadır. Anlaşılan kimsenin umurunda değildir.

2021 yılı Doğrudan Gelir Desteği ödemeleri maalesef netlik kazanmamıştır. Bugün olmasına rağmen 6 aydır ödenmeyi bekleyen ilk parti destek ödemesi yapılmamıştır. Zaten enflasyon ile eriyen ve nerede ise değeri yarısının altına inmiş olan Destek ödemelerinin bir an evvel yapılması gerekir. Nisan ayında yapılması gereken bu ödemeler anlamını yitirmeye başlamıştır.

Bir an evvel Doğrudan Gelir Desteği ödemeleri yapılmalı. Sigortanın bütçe sorunu çözülmeli ve Kuraklık ödemeleri netleşmelidir.

Girdilerdeki artışlar üretimi zaten bitirme noktasına getirmişken, vur patlasın çal oynasın ile günler geçirilmekte, üretici ile alay edilmektedir. Kimse sessiz ve çaresiz olduğumuzu düşünmesin. Haklılığımızı eğer sesimizi yükselterek duyacaklarsa biz sesimizi yükseltmesini biliriz.

 KIBRIS TÜRK ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ

Leave A Reply