Kıbrıs Türk Çiftciler Birliği Resmi Sayfası

EKİNLER BAŞAK VERMEDİ!!

“Tohumluk arpa dahi bulamayabiliriz”

194

ÜRETİCİLERİN BÜTÜN UMUTLARI SUYA DÜŞTÜ…

Her yıl binlerce dönüm tarımsal araziyi büyük umutlarla eken üreticilerin bu sezon bütün ümitlerini suya düştü. Ülkemizde, geçtiğimiz yıllara göre bu kışın daha az yağış alması nedeniyle birçok bölgedeki ekinler ya yeşermedi, ya büyümedi, ya da hiç başak vermedi. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan kişiler, bu yıl yemlik arpa üretiminden ümidini kesti, en azından önümüzdeki sezon ekebilmek için umudunu tohumluk arpaya bağladı ancak bundan da pek ümitleri yok

“ÜRETİCİLER SANO VE SİLAJ ÜRETİMİNE YÖNLENDİRİLMELİ”…

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, bu sezonun yağış azlığı nedeniyle kurak geçtiğini belirterek, mart ayında yeterli yağışın olmaması durumunda tohum miktarında da sıkıntı yaşanacağını söyledi. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise ülkede çok ciddi bir kuraklığın yaşanmasından dolayı bu yıl tohumluk arpa bulmakta bile zorlanılacağına işaret ederek, arpa tüketiminin azaltılabilmesi için devletin  ‘sano’ ve ‘silaj’ üretimine desteği artırarak, hayvancıları yönlendirmesi gerektiğine dikkat çekti Ülkemizde geçtiğimiz yıllara göre bu kışın mevsim normallerinden daha az yağış alması, korkulan rüya kuraklığı da beraberinde getirdi. Her yıl binlerce dönüm tarımsal araziyi büyük umutlarla eken üreticilerin tüm umudu suya düştü. Ülkenin birçok bölgesindeki ekinler yağış azlığı nedeniyle ya yeşermedi, ya yeterince büyümedi, ya da hiç başak vermedi… Kuraklık yüzünden ülkede tohumluk arpa sorunu baş gösterdi. Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan üreticiler, bu yıl yemlik arpadan ümidini tamamen keserken, en azından önümüzdeki sezon ekebilmek için tohumluk arpa çıkarmanın derdine düştü.   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş (Kelle), bu sezonun yağış azlığı nedeniyle kurak geçtiğini belirterek, mart ayında yeterli yağışın olmaması durumunda tohum miktarında sıkıntı yaşanacağını ve bu durumun ekonomiyi zora sokacağını söyledi. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da ülkede çok ciddi bir kuraklığın yaşanmasından dolayı bu yıl tohumluk arpa bulmakta bile zorlanılacağını belirterek, arpa tüketiminin azaltılabilmesi için devletin  ‘sano’ ve ‘silaj’ üretimine desteği artırarak hayvancıları yönlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Çavuş: Tohum miktarında sıkıntı yaşayabiliriz

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, 2020-2021 sezonunda beklenilen yağışları alamadıklarını ve yağış azlığı nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Ülkedeki kuru tarımın yüzde 30’unun Orta Mesarya bölgesinde yapıldığını dile getiren Çavuş, şubat ayındaki yağışlardan da umduklarını alamadıklarını söyledi. Yağış azlığı yüzünden kuru tarım yapılan diğer bölgelerin de sıkıntıya girdiğini kaydeden Çavuş, “Mart ayında yeterli yağışı alamazsak, ülkedeki tohum miktarında sıkıntı yaşanacak. Bu da ekonomiyi zora sokacak” dedi.

 “Yağışlar yaş sebze fiyatlarını da belirleyecek”

Ülkedeki birçok yerde ekilen tarlalarda çimlenme sorunu yaşandığını belirten Çavuş, önümüzdeki günlerde istenilen miktarda yağış alınması durumunda ürünlerden tohum alabilmeyi umduklarını dile getirdi. Dünya borsasında arpa fiyatlarının yükseldiğine dikkat çeken Çavuş, ülkeye yetecek kadar hasat edilemezse, özelde çiftçi ve hayvan üreticileri, genelde ise ülke ekonomisinin sıkıntı yaşayacağını vurguladı. Yağış miktarının yeraltı su kaynaklarını da etkilediğini belirten Çavuş, “Yeterli yağışı alamazsak yeraltı su kaynakları yeterince beslenemeyecek. Bu da girdi maliyetlerinin artması yüzünden yaş sebze üretiminde fiyat artışına neden olacak” dedi.

“Kuraklık pandemiden daha tehlikeli”

Pandeminin büyük bir illet olduğunu, ancak dünyada pandemiden çok daha büyük bir tehlikenin yaşandığını söyleyen Çavuş, bu tehlikenin kuraklık olduğunu söyledi. Mart ayında yeterli yağışların alınamaması durumunda kuraklığın ülkeye yansımasını göreceğimizi belirten Çavuş, “Kuraklık yüzünden paramız olsa dahi tahıl ürünü satabilecek bir ülke bulmakta zorlanabiliriz. Çünkü kuraklık, dünyadaki en büyük sorunların başında geliyor. Kuraklık yüzünden diğer ülkeler ürünlerini kendilerine saklayabilirler” şeklinde konuştu.

Naimoğulları: Tohumluk arpa bulmakta bile zorlanacağız

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkede yıllık 100 bin ton civarında arpa ihtiyacının olduğunu, ancak bu sezon kuraklık yüzünden çok büyük sıkıntıların yaşanacağını söyledi. Yağış azlığı nedeniyle ekinlerin olmadığını belirten Naimoğulları, bu yıl tohumluk arpa bulmakta bile zorlanacağımıza dikkat çekti. Yıllık arpa ihtiyacının 50-60 bin tona çekilmesi gerektiğini dile getiren Naimoğulları, “Bunu başaramazsak çok daha zor bir duruma düşeceğiz” dedi. Naimoğulları, Mesarya bölgesinin ülkenin arpa deposu olduğunu, ancak özellikle orta ve kuzey Mesarya bölgelerindeki ekinlerde arpa bitmediğini belirterek, ülkede çok ciddi bir kuraklığın yaşandığını ifade etti.

“Devlet ‘sano’ ve ‘silaj’ üretimine desteği artırmalı”

Ülkenin bazı bölgelerinde ‘sano’ ve ‘silaj’ yapabilecek kadar ekinin ancak çıktığına dikkat çeken Naimoğulları, bu saatten sonra yağış olsa da ihtiyacı karşılayacak kadar arpa hasat edilemeyeceğini söyledi. Hayvancıların arpa tüketimini azaltmak için devletin ‘sano’ ve ‘silaj’ üretimine desteği artırması gerektiğini belirten Naimoğulları, Tarım Bakanlığı ile Genel Tarım Sigortası Fonu’na büyük bir görev düştüğünü kaydetti. Hayvancıların yönlendirilmesi için yetkililerin açıklama yapması gerektiğini dile getiren Naimoğulları, “Bu yıl çok ciddi bir şekilde kuraklıkla karşı karşıyayız. Eğer mart ayını değerlendiremezsek büyük sıkıntılar yaşayacağız” dedi.

“Gerekli kararlar ivedilikle alınmalı”

Ülkemizin hangi bölgelerinden ne kadar tohum elde edilebileceğinin belirlenebilmesi için gerekli kararların ivedilikle alınması gerektiğini belirten Naimoğulları, İspanya’dan İsrail’e kadar tüm Akdeniz bölgesinde kuraklık yaşandığına işaret etti. Arpa üreten birçok ülkenin kuraklığı ve pandemiyi bahane ederek kendi ürettikleri ürünleri elden çıkarmak istemediğini kaydeden Naimoğulları, önümüzdeki dönemde yemlik arpa bulma sorununun yaşanabileceğini dile getirdi.  Naimoğulları, kuraklığın arpa fiyatlarını da artabileceğine dikkat çekerek, Türkiye’yle biran önce bağlantı kurularak ülkenin ihtiyaç duyduğu arpayı oradan alması gerektiğini söyledi.

Leave A Reply